O nas

Historia Wielkopolskiego Stowarzyszenia Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych jest ściśle związana z obchodami Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w mieście Poznaniu. Po raz pierwszy obchodzone przez kilku zapaleńców działających pod szyldem Wielkopolskich Patriotów, potem oddane w ręce Społecznego Komitetu Obchodów 1 Marca Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na który składały się praktycznie wszystkie patriotycznie nastawione poznańskie organizacje prawicowe. Jednak od momentu, w którym wśród członków komitetu powstaje myśl o wyboduwaniu pomnika Żołnierzy Wyklętych w mieście Poznaniu, pojawia się pomysł powołania dla tego celu formalnego stowarzyszenia.

Tak właśnie powstaje Wielkopolskie Stowarzyszenie Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych, ostatecznie zarejestrowane w KRS dnia 29 stycznia 2016 roku.

USTAWA z dnia 3 lutego 2011 r.
o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu — stanowi się, co następuje:

Art. 1. Dzień 1 marca ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Art. 2. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym.

Art. 3. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.